O firmie


Dokonania Spółki z o.o. Wodociągi Miejskie w Braniewie

         26.04.1993 r. Rada Miasta Braniewa powołała Spółkę  z o.o. Wodociągi Miejskie z siedzibą przy ul. Olsztyńskiej 10, której obszar działania podstawowego jako jednoosobowej spółki skarbu gminy zawęża się do terenu miasta Braniewa. Dyrektorem jednoosobowego Zarządu został dotychczasowy Kierownik Zakładu Wodociągów i Kanalizacji Roman Marek Ślifierz.

         W ramach inwestycji własnych wymieniono ok. 60% sieci wodociągowych  – ul. Kościuszki, Gdańska, Fromborska, Świętojańska, Elbląska, Armii Krajowej, Żeromskiego, Sikorskiego, Plac Strażacki, Kromera, Portowa, Plac Wolności, Marynarska i Spacerowa oraz wszystkie ołowiane i większość stalowych przyłączy. Odwiercone zostały cztery nowe otwory głębinowe w Rogitach, na których łącznie z już istniejącymi zastosowano metodę HYDROX polegającą na uzdatnianiu wody w warstwie wodonośnej bez korzystania z energii elektrycznej. W ramach inwestycji miejskich powstała nowa, mechaniczno-biologiczna oczyszczalnia ścieków zaprojektowana przez firmę SWECO z Łodzi, którą Spółka przejęła w 1996r.  Ponieważ niemal od początku działania oczyszczalni pojawił się problem z zagospodarowaniem osadów ściekowych powstających  w wyniku pracy oczyszczalni, Zarząd rozpoczął w roku 2008r. działania zmierzające do pozyskania środków na budowę kompostowni. W kwietniu 2008r. po odejściu na emeryturę Dyrektora Romana Ślifierza, właściciel Spółki powołał uchwałą nowy, dwuosobowy Zarząd, który tworzą Dyrektor Zarządu   Bartłomiej Adam Fita oraz  Członek Zarządu - Dyrektor Techniczny  Leszek Roman Filipiak.

         Nowy Zarząd rozpoczął działanie od wprowadzenia zmian w funkcjonowaniu Spółki. Zmiany te, to wprowadzenie nowoczesnego systemu zarządzania w postaci m.in. systemu Controlingu, budżetowania poszczególnych Zakładów Spółki oraz systemów informacji GPS o pracy pojazdów  wraz z kontrolą zużycia paliwa jak również systemu GEOSECMA do wyszukiwania istniejących oraz inwentaryzacji nowych odcinków sieci wodno-kanalizacyjnych, który wraz z przenośnym laptopem jest wykorzystywany w terenie.  Rozbudowano bazę komputerową Spółki poprzez zakup serwerów i kompleksowego oprogramowania TYTAN ( księgowość - zbyt - materiałówka ) , stare komputery stacjonarne zastępowane są laptopami, a monitory lampowe nowoczesnymi, bezpiecznymi ekranami LCD.

         W ramach kontynuacji zadania Zarząd powołał zespół do pozyskania środków na budowę Kompostowni Pryzmowej Osadów Ściekowych. Dzięki wydatnej pomocy Burmistrza Miasta w styczniu 2009r. ruszyła budowa Kompostowni Pryzmowej Osadów Ściekowych, która współfinansowana ze środków fundacji EkoFundusz w wysokości 2.852.500zł,  niskooprocentowanego kredytu BOŚ ( przy pomocy finansowej WFOŚiGW w Olsztynie ) w wysokości 2.334.000zł  oraz udziału własnego Spółki w kwocie ok.730.000zł,  rozpoczęła działalność w grudniu tegoż roku.  Dzięki nowej kompostowni Spółka rozwiązała problem ok.15 tys. ton osadów, które zmagazynowane w lagunach na terenie wysypiska odpadów przerobiono na kompost i wykorzystano rolniczo do produkcji upraw energetycznych. W celu zakończenia tematu gospodarki ściekowej Spółka opracowała P.T.        i uzyskała pozwolenie na modernizację oczyszczalni ścieków oraz podjęła działania mające na celu uzyskanie Certyfikatu nawozowego dla powstającego na Kompostowni kompostu z osadów ściekowych.

         Mając w pamięci problemy przy usuwaniu awarii kanalizacji sanitarnej w ul. Przemysłowej ( głębokość kolektora  ok. 4,5 m usytuowanie w odległości ok. 2,0m od ścian budynków mieszkalnych ), Zarząd podjął decyzję  o przeprowadzeniu monitoringu telewizyjnego tej sieci i po przeanalizowaniu  poddano renowacji bezwykopowej najbardziej zniszczone odcinki o długości sumarycznej około 250mb.  W celu umożliwienia wykonania monitoringu we własnym zakresie, zakupiono kamerę inspekcyjną model 6030 firmy G.Drexl w cenie 20.000zł.  Dla poprawy bezpieczeństwa monterów wod-kan pracujących w wykopach, zakupiono przenośne obudowy ścian  ( szalunki ).

         Wymieniono częściowo stary tabor transportowy na bardziej nowoczesny, pochłaniający mniej paliwa: Urządzenie do ciśnieniowego czyszczenia kanałów ProfiJet w zabudowie IVECO, samochód skrzyniowy Ford i samochód wywrotka IVECO - oba z możliwością przewozu brygady pięcioosobowej oraz samochód serwisowy VW Caddy.  Zmodernizowano też tabor sprzętowy poprzez zakup koparki JCB i minikoparki JCB wraz z lawetą do jej transportu, do której dokupiono do rozbijania betonów i zmarzliny młot udarowy zasilany z układu hydraulicznego. Aby utrzymać sprzęt i pojazdy w należytej czystości Zarząd zdecydował o budowie dla własnych pojazdów myjni zlokalizowanej na terenie Bazy.

         Dla bardziej racjonalnego wykorzystania czasu pracowników zakupiono nową automatyczną zgrzewarkę do rur PE  do średnicy 250mm oraz elektronarzędzia w postaci wiertarek, młotowiertarek i młotów kujących . Aby móc korzystać z elektronarzędzi w terenie zakupiono agregat prądotwórczy 3,5 kW.

         W celu poprawy jakości wody podawanej do sieci miejskiej dokonano odwiertu dwóch nowych otworów głębinowych nr 6 i 7, wykonano renowację otworu studziennego nr 2 oraz opracowano P.T.  na kolejne dwa otwory nr 8 i 9. Opracowano też i uzyskano pozwolenie na budowę w pełni zautomatyzowanego ujęcia wody wraz z nową Stacją Uzdatniania Wody w Rogitach, której budowa jest działaniem priorytetowym Spółki. Dla umożliwienia badania wody podawanej do sieci , Spółka wyposażyła własne laboratorium w nowoczesny demineralizator  oraz spektrofotometr.

        Kolejnym zamierzeniem  Spółki będzie opracowanie koncepcji i modernizacji Przepompowni Wody Pitnej przy  ul. Szkolnej w Braniewie wraz z modernizacją istniejących przedwojennych, podziemnych zbiorników retencyjnych.

       W związku ze wzrostem cen paliw na rynku krajowym, Spółka zleciła wykonanie rozbudowy kotłowni o kocioł miałowy wraz podgrzewaniem ciepłej wody na cele Zakładu. Docelowo Zarząd zamierza wykorzystać do celów ogrzewania ciepłej wody energię słoneczną, poprzez zabudowę solarów na dachu budynku kotłowni i zasilanie tą energią podgrzewacza c.w., który jest przystosowany do tej opcji.

       W celu pozyskania środków na inwestycje własne, Zarząd podjął decyzję na najbliższe lata o maksymalnym korzystaniu z ofert wykonawczych inwestorów zewnętrznych na terenie Braniewa i okolic. Największym dotychczasowym zleceniem zewnętrznym jest budowa sieci wodno-kanalizacyjnych dla obiektu Basenu Miejskiego. Oprócz tego Spółka realizowała zlecenia takie jak: ul. Moniuszki – zasilanie w wodę i odbiór ścieków dla domków jednorodzinnych, ul. Łąkowa – sieć kanalizacji sanitarnej i wodociąg, ul. Ogrodowa - rozdział zasilania w wodę, ul. PCK – przyłącza wod-kan dla „Orlika”, ul. Konarskiego – modernizacja kanalizacji sanitarnej w budynku szkolnym, ul. Fromborska – przyłącze wod-kan dla pawilonu handlowego i przełożenie kanalizacji sanitarnej dla budynku restauracji „Orient”, ul. Królewiecka – kanalizacja sanitarna dla Wspólnoty Mieszkaniowej. Aktualnie realizowane są prace przy ul. Żeromskiego 13 – kanalizacja deszczowa. Część ww. zadań Spółka realizowała kompleksowo wraz z opracowaniem projektów technicznych. Poza tym z ramienia inwestora Spółka uczestniczyła w procesie budowy dwóch kolektorów burzowych ( ul. Żeromskiego i Botaniczna-Zielona ) jako Inspektor Nadzoru .Oprócz robót wod-kan Spółka realizuje zlecenia Urzędu Miasta i Spółdzielni „Zatoka” w zakresie remontów nawierzchni asfaltowych.

Opracował :

Zarząd Spółki